Genom vår styrelsemedlems, Lars Anders Johansson, försorg finns Karlfeldt nu på Facebook och på Twitter. Nu talar vi om moderna sätt att kommunicera.


Om du vill veta mer om Facebook och/eller Twitter kan du söka på t.ex. Google och som sökrubrik skriva in "Vad är Facebook" eller "Vad är Twitter".


Använder du Facebook kan du registrera dig som "fans" för att ta del av vad som händer kring Karlfeldt. Låt vänner och bekanta få veta att Karlfeldt nu finns både på Facebook och Twitter!


Adressen till Facebook är: http://www.facebook.com/pages/Erik-Axel-Karlfeldt/133760192460 och till Twitter: https://twitter.com/EAKarlfeldt.


Pressen om Karlfeldt i cyberrymden

Pressen har noterat att Karlfeldt numer genom Lars Anders Johanssons försorg finns på Facebook och Twitter. Nyheten har hittilldags presenterats i följande dagstidningar:

DN

SvD

Dalademokraten

Gefle Dagblad

UNT (Uppsala)

Eskilstunakuriren

Norrländska socialdemokraten

Länstidningen (Östersund)

VLT (Västerås)

Svensk Bokhandel

Västerbottenskuriren

Norrköpings tidningar

Örnsköldsviks allehanda

Corren (Östgöta correspondenten)

Blekinge läns tidning

Bohusläningen

Barometern

Smålandsposten

Hallandsposten

Västervikstidningen

Norrbottenskuriren

Folket (Sörmland)

Södermanlands nyheter

Östersundsposten


Först ut med informationen var Dalademokraten:

http://www.dalademokraten.se//Templates/pages/news.aspx?id=90395

och ett annat exempel är Svenska Dagbladet:

http://www.svd.se/kulturnoje/nyheter/artikel_3651521.svd





Den 22 augusti 2008 bytte Domarhagsskolan i Avesta namn till Karlfeldtgymnasiet, bl.a. efter elevernas önskan.


Första läsåret i Karlfeldtgymnasiet inleddes på höstterminen 2008 med att dramaläraren Jan Björkén till dragspelsackompanjemang framförde Karlfeldts

“Sång efter Skördeanden”.


Från Karlfeldtbladet via Avestaposten citeras: “...Vid sångens slut rycker han av det vita skynket som dolt något framme på scen och blottar en byst av upphovsmannen till sången - Erik Axel Karlfeldt. Bysten hade tidigare tillhört litterturprofessorn Gunnar Tideström (en av de första medlemmarna i Karlfeldtsamfundet). Nu har den överlämnats till gymnasiet i samband med namnbytet från Domarhagsskolan till Karlfeldtgymnasiet...”


Karlfeldtbladet berättar vidare att Gymnasiechefen Anders Svensson talade om Karlfeldt och om namnbytet och menade att detta var ett historiskt ögonblick.


Gratulerar alla ni elever och lärare i Karlfeldtgymnasiet!

 

Sammanfattning av Nyheter och Aktuellt


Karlfeldtpriset 2010 till Gunnar Harding

Karlfeldtpriset 2010 med en prissumma på 50.000 kronor har tilldelats författaren Gunnar Harding från Stockholm, som i sin mångsidiga skapande verksamhet som lyriker, översättare, essäist - och mycket mera - visat att radikalism och traditionsmedvetenhet, livsbejakande och existentiellt allvar väl låter sig förenas i ett författarskap, som på ett djupgående sätt berikat och förnyat vårt poetiska landskap.


Priset till Gunnar Harding kommer att utdelas i samband med Karlfeldtsamfundets Års-/Sommarmöte och sker den 22 augusti på Karlfeldtsgården, Sångs i Sjugare.   


Års-/Sommarmöte 2010

Års-/Sommarmötet 2010 för Karlfeldtsamfundets medlemmar kommer att

hållas i Mora och på Karlfeldtsgården i Leksand, Sångs i Sjugare den 20-22 augusti. Boka in i era kalendrar.


Logi: Moraparkens Hotell, Mora


Fredag den 20 augusti

18.30 Salladsbuffé, Moraparkens Hotell

19.30 Moraparken (200 m promenad fr. hotell)

  Välkomsthälsning. Claes-Bertil Ytterberg

  Marschen går till Tuna / på hed och backar bruna,

  / marschen går till Mora / och bergen de blå...

  Förre prosten i Stora Tuna Anders Åkerlund

  och Anna Aronsson, folkmusiker.


Lördag 21 augusti

09.00 Årsmötesförhandlingar. Moraparken

10.15 Kaffepaus

10.45 Att försöka begripa vart man ska.

  Poeten, romanförfattaren och 2007 års

  Karlfeldtpristagare Birgitta Lillpers talar

  om skapandets villkor.

12.00 Lunch, Moraparken

13.30 Zorn i Spanien. Andreasgården.

  Museidirektör Johan Cederlund.

  2010 är det 150 år sedan Emma

  och Anders Zorn föddes och 90 år

  sedan Anders Zorn gick ur tiden.

 

  Vi besöker jubileumsutställningen

  Zorns mästerverk, med verk från flera

  av vår tids be- tydande konstmuseer

  (www.zorn.se). Den som så önskar

  kan också besöka Zorngården.

16.30-17.30 Kaffe i Andreasgården när

  det passar mellan 16.30-17.30.

17.40 Vad han ville som konstnär var livet.

   Mora kyrkogård. Erik Axel Karlfeldts minnesord

   vid Anders Zorns gravvård 1921 aftonen innan

   90-årsminnet av Zorns bortgång.

   Hans Barenthein och Claes-Bertil Ytterberg.

19.30 Middag i Moraparken


Söndag 22 augusti

  Utfärd till Våmhus. (För dem som

  så önskar utfärd i egna fordon.)

09.30 Hantverk i Våmhus. Korg- och hår-

   arbeten. Joanna och Erik Svensson.

från 11.30 Karlfeldsgården sångs i Sjugare.

          Mjukbulla bakad över öppen eld.

13.00 Utdelning av 2010 års Karlfeldtpris till Gunnar Harding

          Utdelning av Ungdomens Karlfeldtpris


Se vidare i Karlfeldtbladet för detaljerad information om anmälan till deltagande. 


Ungdomens Karlfeldtpris 2010

Karlfeldtsamfundet utlyser 2010 års tävling för ungdomar

om bästa uppsats om Erik Axel Karlfeldt.

Se vidare under Ungdomens Karlfeldtpris!


DELS firar 20-års jubileum

DELS, De Litterära Sällskapens Samarbetsnämnd, firade söndagen den 21 mars sitt 20-års jubileum med programmet "Tidernas sällskapsliv - En litterär kavalkad genom fem sekel" i Börssalen i Gamla Stan i Stockholm.


Drygt 40 sällskap/föreningar/samfund höll var sina c:a tre minuter långa presentationer. Ett mycket uppskattat litterärt potpourri.


Karlfeldtsamfundet presenterades av Hans Barenthein (vice ordförande och dotterson till EAK) som bl.a. läste dikten ”I Passionsveckan”.


Karlfeldts sex diktsamlingar på nätet

Om Du önskar hitta Karlfeldts sex diktsamlingar med alla dikter på nätet så skall du lägga in följande som en av Dina favoriter:


http://sv.wikisource.org/wiki/F%C3%B6rfattare:Erik_Axel_Karlfeldt


Tipset kommer från vår tidigare ordförande Gösta Berglund.

(Se också under Diktsamlingar)


Vintermöte 2010

Årets Vintermöte blev en riktig succé. Nästan 200 personer kom i vintervädret till Alfvénsalen på Orphei Drängars plats 1, Uppsala. Stämningsfullt var det att samlas i i denna sal där OD (Orfei Drängar) håller till och där det finns en rik musikalisk historia.  (Lokalen har genom åren också använts till andra verksamheter som kindergarten, basketbollokal m.m.)


Karlfeldts Jungfru Maria i Gunnar Frumeries tondräkt

Margaretha Jonth (Karlfeldtpristagare bland mycket annat) presenterade, iklädd sin vackra sockendräkt, olika tonsättningar av den älskade dikten ”Jungfru Maria”. Huvudtemat var Gunnar Frumeries rätt okända tonsättning som genomgicks i detalj både vad gäller sång- och pianostämmor och hur de samspelar med diktens text.


Pedagogen (bl.a.) Margaretha fick publiken att träna på att forma ljud med olika klanger och uttryck. Konsonanterna bär budskapet och vokalerna bär klangen fick hon oss att förstå. Detta och mer därtill demonstrerade hon sångligt och samstämt ackompanjerad av pianisten Kerstin Åberg.


Kerstin demonstrerade också kraven på pianisten särskilt när det i det här sammanhanget gäller Frumeries till del mycket komplicerade sättning av toner.


Vi fick även höra en tidigare inspelning av Margarethas och Kerstins gemensamma tolkning av ”Jungfru Maria”.

De båda avtackades med blommor och en lång applåd.


Årsboken 2009

De som arbetat med att ta fram Karlfeldtsamfundets årsbok 2009 kallades fram och avtackades med ord och blomster för det fina resultat de åstadkommit. Boken med titeln ”Karlfeldt - Vägen till Nobelpriset” kommer, förutom att utgöra 2009 års medlemsbok, också att fungera som en fantastisk gåva och som PR för samfundet i olika sammanhang.


V-Dala nations spelmanslag

Till publikens förtjusning och glädje spelade V-Dala nations ungdomliga spelmanslag och publiken sjöng med bl.a. i ”I Lissabon”. Ett mycket uppskattat inslag!


Gastronomiskt inslag

Ytterligare glädjeämne bestod köket oss med. En härlig soppa på lake från Siljan och en fantastisk efterrätt vars topp pryddes med Carl Larssons porträtt av Karlfeldt i chokladminiatyr. Utsökt och elegant.


Klubbmästarna Hans Åkerlund och Ebba Nordström tackades för förnämlig insats.



Årsutgåvan 2009

Den vackra årsboken med titeln:

Erik Axel Karlfeldt

       VÄGEN TILL NOBELPRISET


har kommit ut till medlemmarna.

På omslagets baksida står bl.a.:


Erik Axel Karlfeldts diktning tilldelades Nobelpriset

i litteratur 1931. Ord ur hans dikter lever i vår tids

samtal och texter, ibland utan att alla känner källan:  

Intet är som väntans tider. Den vår den svaga kalla höst.

Talar med bönder på böndernas sätt men med lärde män på latin...

Se vidare information om boken under:

Samfundets skriftserie - innehållsförteckningar.





Karlfeldt i cyberrymden på Facebook och Twitter

Genom vår styrelsemedlems, Lars Anders Johansson, försorg finns Karlfeldt nu på Facebook och på Twitter. Nu talar vi om moderna sätt att kommunicera. (Mer information längre ner.)


Museimässa i Falun 5-6 september 2009

Med sina 218 museer är Dalarna ett av Sveriges mest museitäta landskap.

Under två dagar presenterade ett 40-tal museer från Dalarna sin verksamhet under rubriken Museimässa, Museer i Dalarna.

Karlfeldtsamfundet i samarbete med Karlfeldtsgården i Leksand medverkade.

Se vidare under Övriga genomförda program.


Års-/Sommarmöte 2009

Års-/Sommarmötet 2009 hölls i Västerås

(Karlfeldts läroverksstad) den 14-16 augusti.

(Se vidare under Förteckning över Vintermöten och Års-/Sommarmöten).


Vintermöte 2009

Karlfeldtsamfundets Vintermöte

Den 7 februari höll Karlfeldtsamfundet sitt årliga Vintermöte i Börssalen i Gamla Stan i Stockholm med stor uppslutning. Karlfeldt hade under sin tid som Svenska Akademiens ständige sekreterare (1914-1931) sin arbetsplats i Börshuset i direkt anknytning till Börssalen.

(Se vidare under Förteckning över Vintermöten och Års-/Sommarmöten).


Årsutgåvan 2008

Lars-Anders Johansson och hans band med den kritikerrosade CD-n

(Se vidare under Samfundets skriftserie - innehållsförteckningar).


Karlfeldtgymnasiet i Avesta

Det finns all anledning att notera att f.o.m. den 22 augusti 2008 bytte Domarhagsskolan i Avesta namn till Karlfeldtgymnasiet. Detta var bl.a. elevernas önskan. (Mer information längre ner.)


Senast insatta artiklar/föredrag

Intervju med Karlfeldt

av Carl Henrik Clemmensen

Christer Åsberg har utforskat en mycket intressant intervju som dansken Carl Henrik Clemmensen gjorde med Karlfeldt i juni 1930. Karlfeldt är i intervjun ovanligt öppen. Se under Intervju med Karlfeldt.


Karlfeldt som “tidningsman”

av Christer Åsberg

Läs om Karlfeldts extraknäck på Aftonbladet.


Karlfeldt och Ungdomen

av Christer Åsberg

Dåvarande ordföranden Christer Åsberg höll vid Karlfeldtsamfundets vintermöte, Nybrokajen 11, Stockholm, 2 februari 2008 ett föredrag med titeln “Karlfeldt och ungdomen”.


Christer Åsberg inledde med orden:

“Det enda märkvärdiga med det här föredraget är att det inte har hållits förut. ”Karlfeldt och ungdomen”, det är väl en utmärkt och nära till hands liggande titel på ett föredrag eller en uppsats men jag har inte lyckats hitta något av den varan i Arne Bergstrands fylliga Karlfeldtbibliografi.” Läs hela föredraget under Karlfeldt och ungdomen.


Divertissemang i Västerås på Årsmötet 1998

av Christer Åsberg

Läs och njut av Christer Åsbergs divertissemang framfört vid Karlfeldtsamfundets årsmöte i Västerås den 8 Augusti 1998. Den unge västeråsstudenten EAK, som vid tiden hette Axel Eriksson, grillas inför inträde i västeråsgymnasiets litterära förening.


Karlfeldts studentuppsats

Karlfeldts studentuppsats finns nu på hemsidan! Christer Åsberg har letat fram underlaget.



 
Sammanfattning
Syfte/Historik/Stadgar
Hur/Var/När träffas vi
 Nyheter och aktuellt
 Vintermöte
 Års-/Sommarmöte
 Förteckning Vinter-/ Årsmöten  
 Programexempel
 Övriga genomförda
     program
 Ytterligare aktiviteter
Karlfeldtbladet
Samfundets årsutgåvor
Karlfeldtpriset
Karlfeldtmedaljen
Ungdomens Karlfeldtpris
Styrelse
Så blir Du medlem
Så kontaktar Du oss
Fotogalleri Karlfeldtsamf




Sammanfattning.htmlSyfte_Histortik_Stadgar.htmlHur_Var_Nar_traffas_vi.htmlVintermote.htmlArs-_Sommarmote.htmlForteckning_over_Vinter-Sommar-_Arsmoten.htmlForteckning_over_Vinter-Sommar-_Arsmoten.htmlProgramexempel.htmlOvriga_genomforda_program.htmlOvriga_genomforda_program.htmlYtterligare_aktiviteter.htmlKarlfeldtbladet.htmlSamfundets_arsutgavor.htmlKarlfeldtpriset.htmlKarlfeldtmedaljen.htmlUngdomens_Karlfeldtpris.htmlStyrelse.htmlSa_blir_Du_medlem.htmlSa_kontaktar_Du_oss.htmlFotoalbum_Karlfeldtsamfundet/Fotoalbum_Karlfeldtsamfundet.htmlshapeimage_20_link_0shapeimage_20_link_1shapeimage_20_link_2shapeimage_20_link_3shapeimage_20_link_4shapeimage_20_link_5shapeimage_20_link_6shapeimage_20_link_7shapeimage_20_link_8shapeimage_20_link_9shapeimage_20_link_10shapeimage_20_link_11shapeimage_20_link_12shapeimage_20_link_13shapeimage_20_link_14shapeimage_20_link_15shapeimage_20_link_16shapeimage_20_link_17shapeimage_20_link_18shapeimage_20_link_19shapeimage_20_link_20
Tillbaka till Hur/Var/När träffas viHur_Var_Nar_traffas_vi.htmlshapeimage_21_link_0
Tillbaka till HemHem.htmlshapeimage_22_link_0